• 2 yıl önce
  • tuğçe Sarıcaörs
Genel

Tekerlekli Paten Olimpiyat Yolunda

Tekerlekli paten de bunların aralarında, ayrıca Tırmanma, köprü, golf, paten sporları ve sörf Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından tanınan sporlar arasındadır. Bu sporları yöneten Uluslararası Spor Federasyonları, kurallarının, uygulamalarının ve faaliyetlerinin Olimpiyat Şartına uygun olduğundan emin olmak zorundadır .

Spor dünyasının yönetim organı olan Federasyon Internationale de Roller Sports'un (FIRS), yani uluslar arası tekerlekli paten fedarasyonu disiplinlerinden herhangi biri için Olimpiyat statüsü kazanma çabaları, 20. yüzyılın sonunda başladı. FIRS, 1992'deki Olimpiyat Olimpiyatları'nda Quad Hokey gösteri sporu yaparken promosyon zarfını zorlamadı. Şimdi, İngiltere'de, İngiliz Inline Patenci Hokey Birliği (BiSHA), Olimpiyat statüsüne ulaşmak için bir yönetim organı oluşturmak için diğer disiplinlerle birlikte çalışıyor. BiSHA şimdi Spor Konseyi'nin tanınmasını sağladı ve tekerlekli paten disiplinlerinin yönetim organı olan British Roller Sports Federation (BRSF) 'nin bir bölümünü oluşturdu.FIRS 'in Olimpiyat statüsüne geçme girişimleri 2000 yılında en aktif hale geldi ve sıralı sürat pateni Olimpiyatlar için en uygun paten sporu olarak tanıtıldı. Ayrıca en az 20 başka spor dalından gelen yarışmalar da Olimpiyatlara girmeye çalışmakta - katılan spor sayısını azaltmaya çalışırken - giriş şansını çok zayıf tuttu. Satır içi yarış olimpiyat statüsüne girmediğinden, birçok inline patenci Olimpiyat katılımı için atış yapmak için inline dan  buz pateni seviyesine geçti .

Softball ve beyzbol , 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nın gündemine alındıktan sonra eski durumuna dönülmeye çalışıyordu . 2016 yılında Olimpiyat programında iki spor dalında paten sporu da onlara katıldı. Golf, squash, karate ve yedi taraftaki rugby diğer yarışmacılardı. Yedi spor federasyonunun tamamı, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin Kopenhag'da toplandığı 2009 Ekim ayında sporlarına ilişkin sunumlarını isteyen mektuplar aldı. 
Bu olimpiyatlara dahil olan şu anda, golf ve rugby 2016 için tercih edilen spor olmuş oldular .İnline  sürat pateni, tekerlekli paten pateni ve tekerlekli derbi içeren Federasyon Internationale de Rollersports (FIRS), şimdi 2020 Olimpiyat Oyunlarında yer almak için yarışıyor. Beyzbol ve softbol dahil toplam sekiz spor, 2008 Oyunlarından sonra kaldırılan ve 2012 Oyunlarının gündeminde oylanan iki spor göz önünde bulundurulacak.
 Diğer altı spor, wakeboard, squash, spor tırmanışı, rollerports , karate ve wushu savaş sanatıdır. Bu sporlar 2013'ün başlarında değerlendirilecek. 2013'ün sonlarında Buenos Aires'teki IOC oturumunda final listesinden bir spor dalı oylandı 2020 olimpiyatlarına FIRS ‘ın alt branşı olan Kaykay sporu dahil edildi. Bu kapsamda Tekerlekli paten sporu da çok yakında olimpik spor olması bekleniyor.