• 10 ay önce
  • Admin
Paten Bilgi

Paten Parçaları

Rulman Nedir?

Rulman, tekerleklerin paten üzerinde serbestçe hareket etmesine yardımcı olan bir parçadır. Axle(frame ile tekerleği bağlayan vida) ile tekerlek arasındaki sürtünmeyi en aza indirerek, tekerleğin daha rahat dönmesini sağlar. Her bir tekere iki adet rulman takılır. Günümüz tekerlekli patenlerinde çoğunlukla 608 Standart boyutlu rulmanlar kullanılır. Yine de satın alınacak rulman ile kullanılan tekerleğin uyumlu olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Spacer Nedir? İki rulman arasındaki boşluğu dolduran parçaya spacer denir. Spacer’ların en büyük görevi, vidaların(axle) uyguladığı basınç yüzünden rulmanların içeriye doğru sıkışmasını önlemektir. Rulman Malzemesi Rulmanların üretildiği malzeme, kalite ve dayanıklılık açısından dikkat edilmesi gerekilen en önemli faktörlerden biridir. Genellikle çelik, krom, titanyum veya seramik gibi malzemeler kullanılır. Rulman Değerleri ABEC ölçeği, rulmanların tolerans değerlerini ifade etmek için tüm endüstri tarafından kabul edilen bir standarttır. Annular Bearing Engineering Committee’nin kısaltılmasıdır.

ABEC sisteminde, ölçeklendirme tek sayılardan oluşur ve sadece 1, 3, 5, 7 ve 9 değerleri vardır. ABEC değeri arttıkça rulmanın çalışabileceği devir sayısı artar ve doğal olarak hızı artmış olur. Fakat bu darbe dayanımıyla ters orantılıdır. ABEC değeri arttıkça rulmanın dağılma olasılığı daha yüksektir. Bazı satıcılarda ve kaynaklarda bahsi geçen ABEC 11 ve ABEC 13 değerleri tamamen yalandır. Bu yalnızca bir pazarlama taktiğinden ibarettir. Bu değerlerin var olduğunu söyleyen kişiler ve kurumlardan uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. ABEC, tekerlekli paten rulmanlarında kullanılan tek derecelendirme sistemi değildir. International Standards Organization (ISO) sistemi ve German National Standards Organization(DIN) sistemi de bulunmaktadır. Bunları karşılaştırmanıza yardımcı olarak bir liste:

• ABEC 1 = ISO 0 (or "normal") = DIN P0

• ABEC 3 = ISO Class 6 = DIN P6

• ABEC 5 = ISO Class 5 = DIN P5

• ABEC 7 = ISO Class 4 = DIN P4

• ABEC 9 = ISO Class 2 = DIN P2

ABEC Ölçeklendirmesini Takip Etmeyen Rulmanlar Piyasada ABEC ölçeklendirmesini takip etmeyen standart 608 boyutlu hassas rulmanlarda bulunmaktadır. Titanyum ve seramik malzemeden üretilen rulmanların yanı sıra Swiss rulmanlar da bunlara örnek verilebilir. Resmi bir derecelendirme sistemine sahip olmadıkları için bu rulmanları karşılaştırmak zordur fakat genelde iyi performans gösterirler. Seramik rulmanlar, metal rulmanlara göre daha hafif ve serttir. Yüksek hızlara ve hızlanma kapasitesine dayanıklıdırlar. Kolay paslanmazlar. Daha az ısı sürtünmesine sahip olmalarının yanı sıra fiyatları diğerlerine kıyasla oldukça pahalıdır. Marka Rulmanları Günümüzde pek çok paten firması, ürettikleri rulmanların dereecelerini farklı şekillerde isimlendiriyorlar. • Rollerblade ,SG rulmanlar kullanır • Bones Bearing, Skate Rated™ kullanır. • K2 ve Twincam, ‘ILQ’ rulmanlar kullanır. Rulmanlar, patenler için oldukça önemlidir. Ancak ‘hız ve hızlanma’ faktörleri açısından değerlendirme yaparken tartışılması gereken ilk konu değildir. Unutmayın ki paten değil patenci hızlı gider. Bu sporda, Kas gücü, kondisyon, mental güç, zemin, paten kalitesi, rulman ve tekerlek gibi unsurların hepsi bir bütündür

Frame nedir ?

Frame türkçede çerçeve  yada şase anlamanına gelirken patenciler bu kelimeyi ingilizce olarak kullanmaktadır.Bot ile tekerleklekleri birbirlerine bağlayan plastik , aleminyum veya çelik olarak üretilmişlerdir.

UFS - Universal Frame System Nedir ? 2000'li yıllara kadar, frameler belirli paten modelleri için tasarlanıyordu. Bu nedenle framelerde değişiklik veya yenileme yapmak zordu. 2000'li yılların başında Salomon şirketi, ilk UFS dizaynına sahip paten modelini(ST Aaron Feinberg) piyasaya sürdü. UFS tasarımda frame sabitleme vidaları arasındaki mesafeler eşittir ve standarttır. Bu sayede patenciler kolaylıkla frame değiştirebilir hale geldi. Günümüzde, UFS tasarıma uymayan paten ve frame bulmak neredeyse imkansız.